Muriel's Wedding Scoops Helpmann Nominations.

Muriel's Wedding Scoops Helpmann Nominations.

Muriel's Wedding the Musical is set to dominate the Helpmanns next month after receiving 11 nominations for Australia's peak live performing arts awards.

The Global Creatures/Sydney Theatre Company production nominations include Best Musical, Best Director (Simon Phillips), Best New Australian Work and Best Actress Maggie McKenna.

Sadly for those wishing to see a repeat performance from Maggie - she has announced that she will be off to the United States in 2019 to star in the touring production of Dear Evan Hansen,  and will be unavailable for the season commencing in Sydney.

Other productions in the musical theatre category to do well were Dream Lover and Beautiful: The Carole King Musical both with six nominations.

The Sydney Theatre Company scored a combined 27 nominations compared to the Melbourne Theatre Company's 8.

Productions which dominated the nominations include The Resistable Rise of  Arturo Ui  (STC - 6) and Bennelong (8 - Bangarra Dance Theatre).

There are 172 nominees. 14 were from Queensland, 18 from South Australia, 8 from Western Australia and 2 from Tasmania. The rest were from New South Wales and Victoria.

The awards will be held at the Sydney Town Hall on July 15 and Capitol Theatre on July 16.

 

                                                                                   BEST MALE ACTOR IN A MUSICAL

 

DAVID CAMPBELL

 

Assassins

Hayes Theatre Co

 

DAVID CAMPBELL

Dream Lover

John Frost and Gilbert Theatrical

 

DAVID HARRIS

Priscilla Queen of the Desert - The Musical

Michael Cassel Group and Nullarbor Productions in association with MGM on Stage

 

EUAN DOIDGE

Priscilla Queen of the Desert - The Musical

Michael Cassel Group and Nullarbor Productions in association with MGM on Stage

 

IAN STENLAKE

MAMMA MIA! The Musical

Michael Coppel, Louise Withers & Linda Bewick

 

 

BEST FEMALE ACTOR IN A MUSICAL

 

ESTHER HANNAFORD

Beautiful: The Carole King Musical

 

Michael Cassel in association with Paul Blake & Sony/ATV Music Publishing & Mike Bosner

 

MAGGIE MCKENNA

Muriel's Wedding The Musical

Sydney Theatre Company and Global Creatures

 

MARINA PRIOR

Dream Lover

John Frost and Gilbert Theatrical

 

NATALIE O’DONNELL

MAMMA MIA! The Musical

Michael Coppel, Louise Withers & Linda Bewick


 

 

BEST MALE ACTOR IN A PLAY

 

DANIEL MONKS

The Real and Imagined History of the Elephant Man

Malthouse Theatre

 

HUGO WEAVING

The Resistible Rise of Arturo Ui

Sydney Theatre Company

 

JOHN BELL

The Father

Sydney Theatre Company and Melbourne Theatre Company

 

TOBY SCHMITZ

Thyestes

 

A Belvoir production, originally created by The Hayloft Project

 

 

BEST FEMALE ACTOR IN A PLAY

 

HELEN MORSE

Memorial

 

Brink Productions and Adelaide Festival in association with Adelaide Festival Centre, Brisbane Festival and Melbourne Festival through the Major Festival's Initiative, the 1418 NOW: WW1 Centenary Art Commissions, UK, and the Barbican

 

MIRANDA DAUGHTRY

A Doll's House

State Theatre Company South Australia

 

PAMELA RABE

The Children

Melbourne Theatre Company and Sydney Theatre Company

 

SARAH PEIRSE

The Children

Melbourne Theatre Company and Sydney Theatre Company


BEST COMEDY PERFORMER

 

 

ANNE EDMONDS

Helen Bidou - Enter the Spinnaker Lounge

Token Events

 

CELIA PACQUOLA

 

All Talk

Token Events

 

COLIN LANE & FRANK WOODLEY

Lano & Woodley - Fly

Token Events

 

JULIA MORRIS

Lift and Separate Golden Jubilee

Live Nation

 

RHYS NICHOLSON

Seminal

Century

 

URZILA CARLSON

Studies Have Shown

Live Nation

 

ZOE COOMBS MARR

Bossy Bottom

Token Events


BEST CABARET PERFORMER

 

BRIEFS ENSEMBLE

Briefs: Close Encounters

Briefs Factory

 

QUEENIE VAN DE ZANDT

BLUE: The Songs of Joni Mitchell

 

Neil Gooding Productions & Queenie van de Zandt

 

REUBEN KAYE

Journey to the Centre of Attention

Adelaide Festival Centre's Adelaide Cabaret Festival

 

TAYLOR MAC

 

A  24-Decade History of Popular Music Melbourne International Arts Festival

 

 

 

 

 

BEST MALE DANCER IN A BALLET, DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

 

BEAU DEAN RILEY SMITH

Bennelong

Bangarra Dance Theatre

 

JOSHUA THOMSON

TIDE

Bleach* Festival, The Farm and City of Gold Coast

 

KEVIN JACKSON

 

Alice's Adventures in Wonderland

The Australian Ballet

 

NELSON EARL

Ocho

Sydney Dance Company


BEST FEMALE DANCER IN A BALLET, DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

 

AKO KONDO

Alice's Adventures in Wonderland

The Australian Ballet

 

ELISE MAY

Behind Closed Doors

 

Expressions Dance Company and QPAC

 

MELISSA BONIFACE

The Great Gatsby

West Australian Ballet

 

VIVIENNE WONG

Infra

The Australian Ballet

 

 

 

BEST VISUAL OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

 

CARRION

Justin Shoulder

 

LIMBO UNHINGED

Strut & Fret Production House

 

TIDE

BLEACH* Festival & The Farm

 

WHITE SPIRIT

 

Zaman Production & Galerie Itinerrance In Collaboration with the Musée Du Quai Branly – Jacques Chirac and Perth Festival


BEST MALE PERFORMER IN AN OPERA

 

ALLAN CLAYTON

Hamlet

 

Glyndebourne Festival and Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia and the Adelaide Symphony Orchestra

 

BARRY RYAN

 

Cunning Little Vixen

Victorian Opera

 

FERRUCCIO FURLANETTO

Don Quichotte

Opera Australia

 

KANEN BREEN

Black Rider: The Casting of the Magic Bullets

Victorian Opera and Malthouse Theatre in association with Melbourne Festival

 

 

 

 

 

BEST FEMALE PERFORMER IN AN OPERA

 

DIMITY SHEPHERD

Black Rider: The Casting of the Magic Bullets

Victorian Opera and Malthouse Theatre in association with Melbourne Festival

 

HELEN SHERMAN

Coronation of Poppea

Pinchgut Opera

 

NICOLE CAR

La Traviata

Opera Australia

 

TARYN FIEBIG

Triple Bill

Pinchgut Opera


BEST INTERNATIONAL CONTEMPORARY CONCERT

 

CÉCILE MCLORIN SALVANT AND ADELAIDE FESTIVAL Cécile McLorin Salvant

 

ED SHEERAN & FRONTIER TOURING

÷ World Tour 2018

 

PAUL MCCARTNEY, FRONTIER TOURING, MPL & MARSHALL ARTS Paul McCartney – One On One World Tour 2017

 

UNDERWORLD AND SYDNEY OPERA HOUSE PRESENTS Underworld

 

 

BEST CONTEMPORARY MUSIC FESTIVAL

 

CHUGG ENTERTAINMENT AND ROB POTTS ENTERTAINMENT EDGE CMC Rocks QLD 2018

 

LUNATIC ENTERTAINMENT & LANEWAY PRESENTS St. Jeromes Laneway Festival 2018

 

MUSEUM OF OLD AND NEW ART (MONA)

MONA FOMA

 

WOMADELAIDE FOUNDATION

WOMADelaide 2018

 

 

 

BEST AUSTRALIAN CONTEMPORARY CONCERT

 

ARMAND VAN HELDEN, MELBOURNE SYMPHONY ORCHESTRA, FRONTIER TOURING AND ARTS CENTRE MELBOURNE

Symphonica with Armand van Helden

 

GANG OF YOUTHS AND LIVE NATION

Gang of Youths - Australia 2017

 

GOTYE PRESENTED BY SYDNEY FESTIVAL & MONA FOMA Gotye Presents a Tribute to Jean-Jacques Perrey

 

MIDNIGHT OIL & FRONTIER TOURING

The Great Circle World Tour 2017


BEST INDIVIDUAL CLASSICAL MUSIC PERFORMANCE

 

EMANUEL AX

 

A Mozart Celebration: Emanuel Ax with the Sydney Symphony Orchestra The Sydney Symphony Orchestra

 

JONAS KAUFMANN

Parsifal

 

Opera Australia

 

KWANGCHUL YOUN

Parsifal

Opera Australia

 

PIETER WISPELWEY

Pieter Wispelwey plays the Bach Cello Suites

The Sydney Symphony Orchestra

 

 

 

BEST CHAMBER AND/OR INSTRUMENTAL ENSEMBLE CONCERT

 

HUMAN REQUIEM

Rundfunkchor Berlin

Adelaide Festival

 

JORDI SAVALL WITH HESPERION XXI & TEMBEMBE ENSAMBLE CONTINUO Perth Festival, Sydney Opera House, Melbourne Recital Centre & QPAC

 

PIETER WISPELWEY: BEETHOVEN, BACH, BRAHMS WITH CAROLINE ALMONTE Pieter Wispelwey & Caroline Almonte and Melbourne Recital Centre

 

TAKACS QUARTET

Musica Viva Australia


BEST SYMPHONY ORCHESTRA CONCERT

 

BEETHOVEN AND BRUCKNER: SIMONE YOUNG CONDUCTS The Sydney Symphony Orchestra

 

BLUEBEARD’S CASTLE: WITH BACH AND BRAHMS The Sydney Symphony Orchestra

 

ORCHESTRA OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT WITH RACHEL PODGER Musica Viva Australia

 

WAGNER AND BEYOND: INSPIRING WAGNER

West Australian Symphony Orchestra

 

 

BEST BALLET

 

ALICE’S ADVENTURES IN WONDERLAND

The Australian Ballet

 

THE GREAT GATSBY

West Australian Ballet

 

THE WINTER’S TALE

The Royal Ballet & QPAC

 

WOOLF WORKS

The Royal Ballet & QPAC

 

 

 

 

BEST DANCE PRODUCTION

 

BENNELONG

Bangarra Dance Theatre

 

INTIMATE SPACE

Restless Dance Theatre

Restless Dance Theatre in association with Bleach* Festival and Festival 2018

 

MOZART AIRBORNE

Expressions Dance Company, Opera Queensland and QPAC

 

ONE FLAT THING, REPRODUCED

 

STRUT DANCE


BEST PLAY

 

BLACK IS THE NEW WHITE

Sydney Theatre Company

 

LASER BEAK MAN

Brisbane Festival, La Boite Theatre Company and Dead Puppet Society

 

Brisbane Festival, La Boite Theatre Company and Dead Puppet Society in association with PowerArts

 

THE CHILDREN

Melbourne Theatre Company and Sydney Theatre Company

 

THE IRRESISTIBLE

Side Pony Productions & The Last Great Hunt

 

THE REAL AND IMAGINED HISTORY OF THE ELEPHANT MAN Malthouse Theatre

 

THE RESISTIBLE RISE OF ARTURO UI

Sydney Theatre Company

 

 

 

BEST OPERA

 

BLACK RIDER: THE CASTING OF THE MAGIC BULLETS Malthouse Theatre and Victorian Opera

Victorian Opera and Malthouse Theatre in association with Melbourne Festival

 

CUNNING LITTLE VIXEN

Victorian Opera

 

HAMLET

 

Glyndebourne Festival, Adelaide Festival, State Opera Of South Australia and The Adelaide Symphony Orchestra

 

THE NOSE

Opera Australia


BEST MUSICAL

 

BEAUTIFUL: THE CAROLE KING MUSICAL

 

Michael Cassel In Association With Paul Blake & Sony/Atv Music Publishing & Mike Bosner

 

DREAM LOVER

John Frost And Gilbert Theatrical

 

MAMMA MIA! THE MUSICAL

Michael Coppel, Louise Withers & Linda Bewick

 

MURIEL’S WEDDING THE MUSCIAL

Sydney Theatre Company and Global Creatures

 

 

 

 

BEST NEW AUSTRALIAN WORK

 

BRETT DEAN AND MATTHEW JOCELYN

Hamlet

 

Glyndebourne Festival and Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia and the Adelaide Symphony Orchestra

 

COLIN LANE & FRANK WOODLEY

Lano & Woodley - Fly

Token Events

 

 

NAKKIAH LUI

Black is the New White

Sydney Theatre Company

 

NICHOLAS PAINE, DAVID MORTON, TIM SHARP AND SAM CROMACK Laser Beak Man

 

Brisbane Festival, La Boite Theatre Company and Dead Puppet Society in association with PowerArts

 

PJ HOGAN, KATE MILLER-HEIDKE & KEIR NUTTALL

Muriel's Wedding The Musical

Sydney Theatre Company and Global Creatures

 

STEPHEN PAGE

 

Bennelong

Bangarra Dance Theatre

 

 

BEST MALE PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE IN AN OPERA

 

JUD ARTHUR

Hamlet

 

Glyndebourne Festival and Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia and the Adelaide Symphony Orchestra

 

KANEN BREEN

Coronation of Poppea

Pinchgut Opera

 

KIM BEGLEY

Hamlet

 

Glyndebourne Festival and Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia and the Adelaide Symphony Orchestra

 

WARWICK FYFE

Don Quichotte

 

Opera Australia


 

 

BEST FEMALE PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE IN AN OPERA

 

ANTOINETTE HALLORAN

Cunning Little Vixen

Victorian Opera

 

LORINA GORE

Hamlet

 

Glyndebourne Festival and Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia and the Adelaide Symphony Orchestra

 

MEOW MEOW

Black Rider: The Casting of the Magic Bullets

Victorian Opera and Malthouse Theatre in association with Melbourne Festival

 

NATALIE CHRISTIE PELUSO

 

Coronation of Poppea

Pinchgut Opera

 

 

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY

 

COLIN MOODY

The Resistible Rise of Arturo Ui

Sydney Theatre Company

 

HARRY GREENWOOD

Cloud Nine

Sydney Theatre Company

 

MITCHELL BUTEL

Mr Burns, A Post-Electric Play

Belvoir and State Theatre Company South Australia

 

PETER CARROLL

The Resistible Rise of Arturo Ui

Sydney Theatre Company


BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY

 

ANITA HEGH

The Resistible Rise of Arturo Ui

Sydney Theatre Company

 

ELAINE CROMBIE

An Octoroon

 

Queensland Theatre and Brisbane Festival

 

JANE MONTGOMERY-GRIFFITHS

Macbeth

Melbourne Theatre Company

 

KATE BOX

Top Girls

Sydney Theatre Company

 

 

 

 

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

 

BOBBY FOX

Assassins

Hayes Theatre Co

 

MARTIN CREWES

 

Dream Lover

John Frost and Gilbert Theatrical

 

MAT VEREVIS

Beautiful: The Carole King Musical

 

Michael Cassel in association with Paul Blake & Sony/ATV Music Publishing & Mike Bosner

 

ROBERT GRUBB

Priscilla Queen of the Desert - The Musical

Michael Cassel Group and Nullarbor Productions in association with MGM on Stage


 

 

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

 

AMY LEHPAMER

Beautiful: The Carole King Musical

Michael Cassel in association with Paul Blake & Sony/ATV Music Publishing & Mike Bosner

 

CHRISTIE WHELAN BROWNE

Muriel's Wedding The Musical

Sydney Theatre Company and Global Creatures

 

JEMMA RIX

The Wizard of Oz

John Frost and Suzanne Jones by arrangement with The Production Company

 

MADELEINE JONES

Muriel's Wedding The Musical

 

Sydney Theatre Company and Global Creatures

 

 

 

BEST COSTUME DESIGN

 

GABRIELA TYLESOVA

Muriel's Wedding The Musical

Sydney Theatre Company and Global Creatures

 

JENNIFER IRWIN

Bennelong

Bangarra Dance Theatre

 

JONATHON OXLADE

Mr Burns, A Post-Electric Play

Belvoir and State Theatre Company South Australia

 

ZOË ATKINSON

Black Rider: The Casting of the Magic Bullets

Victorian Opera and Malthouse Theatre in association with Melbourne Festival


BEST SCENIC DESIGN

 

BOB CROWLEY

Alice's Adventures in Wonderland

The Australian Ballet

 

BUNNY CHRISTIE

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

 

National Theatre, Melbourne Theatre Company and Arts Centre Melbourne

 

DAVID MORTON, JONATHON OXLADE AND JUSTIN HARRISON Laser Beak Man

 

Brisbane Festival, La Boite Theatre Company and Dead Puppet Society in association with PowerArts

 

JACOB NASH

Bennelong

Bangarra Dance Theatre

 

 

 

BEST LIGHTING DESIGN

 

DAMIEN COOPER

You Animal, You

Force Majeure, Sydney Festival and Carriageworks

 

GEOFF COBHAM

Emil and the Detectives

Slingsby

 

NICK SCHLIEPER

 

Bennelong

Bangarra Dance Theatre

 

PAULE CONSTABLE

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

National Theatre, Melbourne Theatre Company and Arts Centre Melbourne


BEST SOUND DESIGN

 

BYRON J. SCULLIN, TOM SUPPLE AND HANNAH FOX

Siren Song

Byron J. Scullin & Supple Fox and Perth Festival

 

IAN DICKINSON FOR AUTOGRAPH

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

 

National Theatre, Melbourne Theatre Company and Arts Centre Melbourne

 

MICHAEL WATERS

Dream Lover

John Frost and Gilbert Theatrical

 

MICHAEL WATERS

Muriel's Wedding The Musical

Sydney Theatre Company and Global Creatures

 

 

 

 

 

BEST MUSIC DIRECTION

 

BRIAN RITCHIE

The Spirit of Churaki

Bleach* Festival and Banaam

 

ISAAC HAYWARD

Muriel's Wedding The Musical

Sydney Theatre Company and Global Creatures

 

NICOLETTE FRAILLON

 

Alice's Adventures in Wonderland

The Australian Ballet

 

PHOEBE BRIGGS

Black Rider: The Casting of the Magic Bullets

Victorian Opera and Malthouse Theatre in association with Melbourne Festival


BEST ORIGINAL SCORE

 

KATE MILLER-HEIDKE & KEIR NUTTAL

Muriel's Wedding The Musical

Sydney Theatre Company and Global Creatures

 

MAX RICHTER

Woolf Works

 

The Royal Ballet & QPAC

 

SAM CROMACK

Laser Beak Man

 

Brisbane Festival, La Boite Theatre Company and Dead Puppet Society in association with PowerArts

 

STEVE FRANCIS

Bennelong

Bangarra Dance Theatre

 

 

 

BEST SPECIAL EVENT

 

TAYLOR MAC: A 24-DECADE HISTORY OF POPULAR MUSIC Melbourne International Arts Festival

 

 

BEST PRESENTATION FOR CHILDREN

 

EMIL AND THE DETECTIVES

Slingsby

 

JUNK

Flying Fruit Fly Circus, Sydney Opera House and Arts Centre Melbourne

 

TETRIS

DreamBIG Children’s Festival 2017 at Adelaide Festival Centre

 

THE SECRET LIFE OF SUITCASES

Arts Centre Melbourne, Ailie Cohen Puppet Maker and The Unicorn Theatre London


BEST REGIONAL TOURING PRODUCTION

 

HELLO, GOODBYE AND HAPPY BIRTHDAY

Roslyn Oades and Performing Lines

 

ODDYSEA

Sensorium Theatre and Performing Lines WA

 

OUR LAND PEOPLE STORIES

Bangarra Dance Theatre

 

SALTBUSH

Insite Arts, Compagnia TPO and Performing Lines/Blak Lines

 

 

 

BEST CHOREOGRAPHY IN A BALLET, DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

 

CHRISTOPHER WHEELDON

Alice's Adventures in Wonderland

The Australian Ballet

 

PHILLIP ADAMS

EVER

Phillip Adams BalletLab in association with Melbourne Festival

 

STEPHEN PAGE

Bennelong

Bangarra Dance Theatre

 

WAYNE MCGREGOR

Woolf Works

 

The Royal Ballet & QPAC


BEST CHOREOGRAPHY IN A MUSICAL

 

ANDREW HALLSWORTH

Muriel's Wedding The Musical

Sydney Theatre Company and Global Creatures

 

JOSH PRINCE

Beautiful: The Carole King Musical

 

Michael Cassel in association with Paul Blake & Sony/ATV Music Publishing & Mike Bosner

 

KAREN BRUCE

The Bodyguard

 

John Frost, Michael Harrison and David Ian with Michael Watt, Brian Fenty, Tulchin/Bartner, BB Group/Freddy Burger, Elizabeth Williams and Jeanne and Ed Arnold

 

TOM HODGSON

MAMMA MIA! The Musical

Michael Coppel, Louise Withers & Linda Bewick

 

 

 

 

BEST DIRECTION OF A PLAY

 

KIP WILLIAMS

Cloud Nine

Sydney Theatre Company

 

KIP WILLIAMS

The Resistible Rise of Arturo Ui

Sydney Theatre Company

 

MATTHEW LUTTON

The Real and Imagined History of the Elephant Man

Malthouse Theatre

 

SARAH GOODES

The Children

Melbourne Theatre Company and Sydney Theatre Company


BEST DIRECTION OF AN OPERA

 

BARRIE KOSKY

The Nose

Opera Australia

 

MATTHEW LUTTON

Black Rider: The Casting of the Magic Bullets

 

Victorian Opera and Malthouse Theatre in association with Melbourne Festival

 

NEIL ARMFIELD

Hamlet

 

Glyndebourne Festival and Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia and the Adelaide Symphony Orchestra

 

STUART MAUNDER AM

Cunning Little Vixen

Victorian Opera

 

 

BEST DIRECTION OF A MUSICAL

 

DEAN BRYANT

Assassins

Hayes Theatre Co

 

MARC BRUNI

Beautiful: The Carole King Musical

Michael Cassel in association with Paul Blake & Sony/ATV Music Publishing & Mike Bosner

 

SIMON PHILLIPS

Dream Lover

John Frost and Gilbert Theatrical

 

SIMON PHILLIPS

Muriel's Wedding The Musical

 

Sydney Theatre Company and Global Creatures

To keep up with the latest news and reviews at Stage Whispers, click here to like us on Facebook, or follow us on Twitter.