2015 HELPMANN AWARDS NOMINATIONS

2015 HELPMANN AWARDS NOMINATIONS

Nominees for the 2015 Helpmann Awards were announced at simultaneous events in Sydney, Melbourne, Adelaide, Brisbane, Perth, and Hobart on June 22, 2015 by some of Australia’s biggest names of the performing arts sector, including Caroline O’Connor, Simon Gleeson, Wesley Enoch, Annette Downs, Michael Griffiths, and Suzie Mather.

Opera Australia led the nominations with 26, Sydney Theatre Company headed the play categories with 15 nominations, while Les Misérables led the musicals field with 12 nominations, ahead of Anything Goes and Once, tied with nine nominations each.

Seven performers (Todd McKenney, Teddy Tahu Rhodes, Nicole Car, Julie Forsyth, Pamela Rabe, Robyn Nevin and Sarah Peirse) received double nominations in their fields.

Live Performance Australia (LPA) Chief Executive, Evelyn Richardson said this year has been a remarkable year for live performances in Australia and is reflected in the vibrancy and calibre of the 2015 Helpmann Awards nominees.

“This year’s nominees across the 42 categories come from a range of disciplines and should all be congratulated for their immense display of talent and commitment to the live performance industry,” said Ms Richardson.

Also announced on the night was the Best Special Event Award, presented to Perth International Arts Festival, in association with Royal De Luxe for The Incredible and Phenomenal Journey of the Giants to the Streets of Perth.

The Incredible and Phenomenal Journey of the Giants to the Streets of Perth, which involved two giant marionettes searching for each other across three-days in Perth’s CBD,captivated the city of Perth where over 1 million people viewed the spectacle as part of the Perth International Arts Festival.

The Helpmann Awards also incorporates the Brian Stacey Award for Emerging Australian Conductors which has this year been awarded to Jessica Gethin. She will receive a $10,000 prize as winner of the award.

The winners of the 2015 Helpmann Awards, including two lifetime achievement awards – JC Williamson Award®and Sue Nattrass Award™ – will be announced at the ceremony event on Monday 27 July at Sydney’s Capitol Theatre on the set of Cameron Mackintosh’s acclaimed new production of Les Misérables.

The 2015 Helpmann Awards will be hosted by previous Helpmann Awards winner, Todd McKenney and feature performances by Les Misérables, Once, Australia Piano Quartet and Consentino – The Grand Illusionist.

The 2015 Helpmann Awards will be broadcast live on Foxtel Arts and simulcast free on www.foxtelarts.com.au.

Tickets for the 15th annual Helpmann Awards are available now directly from Ticketmaster.

The full program for the 2015 Helpmann Awards will be announced closer to the ceremony date.

THE NOMINATIONS

BEST COSTUME DESIGN

ANNA CORDINGLEY

Masquerade

Griffin Theatre Company and State Theatre Company of South Australia

DALE FERGUSON

Anything Goes

Opera Australia and John Frost

GABRIELA TYLESOVA

The Rabbits

Opera Australia and Barking Gecko Theatre Company, in association with West Australian Opera. Co-commissioned by Perth International Arts Festival and Melbourne Festival.

GARY MCCANN

Faramondo

Brisbane Baroque in association with QPAC

BEST LIGHTING DESIGN

GEOFF COBHAM

The Philip Glass Trilogy

State Opera Company, South Australia

NICK SCHLIEPER

Macbeth

Sydney Theatre Company

PAULE CONSTABLE

Faust

Opera Australia

PAULE CONSTABLE

Les Misérables

Cameron Mackintosh Australia

RACHEL BURKE

Marlin

Produced by Arena Theatre Company, presented by Melbourne Theatre Company

BEST ORIGINAL SCORE

CAMERON GOODALL and QUENTIN GRANT

Little Bird

State Theatre Company of South Australia, in association with Adelaide Festival Centre

KATE MILLER-HEIDKE with IAIN GRANDAGE

The Rabbits

Opera Australia

MIKELANGELO and THE BLACKSEA GENTLEMEN

Masquerade

Produced by Griffin Theatre Company and State Theatre Company of South Australia

TIM ROGERS

What Rhymes with Cars and Girls

Melbourne Theatre Company

BEST MUSIC DIRECTION

ERIN HELYARD

Faramondo

Brisbane Baroque, in association with QPAC

MARTIN LOWE

Once

John Frost, Barbara Broccoli, John N. Hart Jr., Patrick Milling Smith, Frederick Zollo

TIM ROGERS

What Rhymes with Cars and Girls

Melbourne Theatre Company

TIMOTHY SEXTON

The Philip Glass Trilogy

State Opera South Australia

BEST SCENIC DESIGN

DAN POTRA

The Perfect American

Brisbane Festival and Opera Queensland, in association with Queensland Performing Arts Centre and Griffith University.

GEOFF COBHAM

Little Bird

State Theatre Company of South Australia, in association with Adelaide Festival Centre

MARG HORWELL

Marlin

Produced by Arena Theatre Company, presented by Melbourne Theatre Compan

MATT KINLEY

Les Misérables

Cameron Mackintosh Australia

BEST SOUND DESIGN

CLIVE GOODWIN

Once

John Frost, Barbara Broccoli, John N. Hart Jr., Patrick Milling Smith, Frederick Zollo

JD BRILL, CLAIR GLOBAL and EAGLES

Eagles | History of the Eagles Live In Concert 2015

The Eagles and Frontier Touring

MICHAEL WATERS

Anything Goes

Opera Australia and John Frost

MICK POTTER

Les Misérables

Cameron Mackintosh Australia

BEST NEW AUSTRALIAN WORK

AIDAN FENNESSY, MUSIC AND LYRICS BY TIM ROGERS

What Rhymes with Cars and Girls

Melbourne Theatre Company

ARENA THEATRE COMPANY

Marlin

Produced by Arena Theatre Company, presented by Melbourne Theatre Company

JOANNA MURRAY-SMITH

Switzerland

Sydney Theatre Company

NICKI BLOOM with songs and music by CAMERON GOODALL and QUENTIN GRANT

Little Bird

State Theatre Company of South Australia, in association with Adelaide Festival Centre

OPERA AUSTRALIA and BARKING GECKO THEATRE COMPANY, in association with WEST AUSTRALIAN OPERA, co-commission by PERTH INTERNATIONAL ARTS FESTIVAL and MELBOURNE FESTIVAL
The Rabbits

Opera Australia and Barking Gecko Theatre Company, in association with West Australian Opera, co- commission by Perth International Arts Festival and Melbourne Theatre

TAMARA SAULWICK

Endings

Sydney Festival and Insite Arts

CONTEMPORARY MUSIC

BEST AUSTRALIAN CONTEMPORARY CONCERT

CHET FAKER | NATIONAL TOUR 2015

Chet Faker, Frontier Touring, Artist Voice, Opulent, Future Classics and Perth International Arts Festival

JIMMY BARNES | 30:30 HINDSIGHT GREATEST HITS TOUR 2014

Jimmy Barnes and Frontier Touring, in association with Premier Artists and A Day on the Green

KYLIE | KISS ME ONCE TOUR 2015

Kylie Minogue and Frontier Touring

TINA ARENA RESET TOUR

Tina Arena and New World Artists

BEST CONTEMPORARY MUSIC FESTIVAL BLUESFEST

BYRON BAY

The 26th Annual Bluesfest Byron Bay 2015 and Peter Noble

LANEWAY FESTIVAL

Lunatic Entertainment and Chugg Entertainment

VIVID LIVE 2015

Destination NSW and Sydney Opera House

WOMADELAIDE 2015

Ian Scobie

BEST INTERNATIONAL CONTEMPORARY CONCERT

ED SHEERAN | X WORLD TOUR 2015

Ed Sheeran and Frontier Touring

FOO FIGHTERS | SONIC HIGHWAYS WORLD TOUR 2015

Foo Fighters and Frontier Touring

PAUL SIMON and STING – ON STAGE TOGETHER

Paul Simon, Sting and Live Nation

THE ROLLING STONES | 14 ON FIRE

The Rolling Stones, Frontier Touring, AEG Live and IEC Entertainment

OPERA AND CLASSICAL MUSIC

BEST DIRECTION OF AN OPERA

DAVID MCVICAR

Faust

Opera Australia

DAVID MCVICAR

Don Giovanni

Opera Australia

LEIGH WARREN

Philip Glass Trilogy

State Opera of South Australia

PAUL CURRAN

Faramondo

Brisbane Baroque, in association with QPAC

BEST FEMALE PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE IN AN OPERA

ANNA DEVIN

Faramondo

Brisbane Baroque, in association with QPAC

ANNA STARUSHKEVYCH

Faramondo

Brisbane Baroque, in association with QPAC

NICOLE CAR

Don Giovanni

Opera Australia

TARYN FIEBIG

Don Giovanni

Opera Australia

BEST FEMALE PERFORMER IN AN OPERA

CAITLIN HULCUP

Iphigenie en Tauride

Pinchgut Opera

JENNIFER RIVERA

Faramondo

Brisbane Baroque, in association with QPAC

LATONIA MOORE

Aida – Handa Opera on Sydney Harbour

Opera Australia

NICOLE CAR

Faust

Opera Australia

BEST MALE PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE IN AN OPERA

CHRISTOPHER LOWREY

Faramondo

Brisbane Baroque, in association with QPAC

SHANE LOWRENCEV

Don Giovanni

Opera Australia

TEDDY TAHU RHODES

Faust

Opera Australia

WARWICK FYFE

The Flying Dutchman

Victorian Opera

BEST MALE PERFORMER IN AN OPERA

ADAM DIEGEL

Madama Butterfly

English National Opera, Metropolitan Opera and Lithuanian National Opera, in association with West Australian Opera and Perth International Arts Festival

CHRISTOPHER PURVES

The Perfect American

Brisbane Festival and Opera Queensland, in association with QPAC and Griffith University

CLAUDIO SGURA

Tosca

Opera Australia

MICHAEL FABIANO

Faust

Opera Australia

TEDDY TAHU RHODES

Don Giovanni

Opera Australia

BEST OPERA

FARAMONDO

Brisbane Baroque, in association with QPAC

FAUST

Opera Australia

MADAMA BUTTERFLY

English National Opera, Metropolitan Opera and Lithuanian National Opera in association with West Australian Opera and Perth International Arts Festival

THE PHILIP GLASS TRILOGY

State Opera South Australia

BEST CHAMBER AND INSTRUMENTAL ENSEMBLE CONCERT

GOLDNER STRING QUARTET, MUSICA VIVA INTERNATIONAL CONCERT SERIES NATIONAL TOUR 2015
Goldner String Quartet for Musica Viva Australia

LES ARTS FLORISSANTS and LE JARDIN DES VOIX IN Â JARDIN Ã L’ITALIENNE

Melbourne Recital Centre, Sydney Opera House and Perth International Arts Festival

THE SIXTEEN

Melbourne Recital Centre, Sydney Opera House, Perth International Arts Festival, Queensland Performing Arts Centre and Australian National University of Music, Llewellyn Hall

STEPHEN HOUGH IN RECITAL

Sydney Symphony Orchestra

BEST SYMPHONY ORCHESTRA CONCERT

THE DAMNATION OF FAUST

Melbourne Symphony Orchestra

MAHLER 3

Melbourne Symphony Orchestra

REFLECTIONS ON GALLIPOLI

Australian Chamber Orchestra

TAFELMUSIK’S HOUSE OF DREAMS

Musica Viva

BEST INDIVIDUAL CLASSICAL MUSIC PERFORMANCE

ASHER FISCH

Beethoven Festival

West Australian Symphony Orchestra

CHRISTIAN TETZLAFF

Christian Tetlaff

Melbourne Recital Centre

EMANUEL AX

The Beethoven Piano Concertos

Sydney Symphony Orchestra

WILLIAM CHRISTIE

William Christie

Melbourne Recital Centre, Sydney Opera House, and Perth International Arts Festival

COMEDY

BEST COMEDY PERFORMER

JUDITH LUCY

Judith Lucy – Ask No Questions of the Moth

Token Events

MATT OKINE

The Other Guy

Century Entertainment

NAZEEM HUSSAIN

Nazeem Hussain – Legally Brown

Live Nation

RONNY CHIENG

You Don’t Know What You’re Talking About

Century Entertainment

SAM SIMMONS

Sam Simmons – Spaghetti for Breakfast

Token Events

CABARET

BEST CABARET PERFORMER

BECCY COLE and LIBBY O'DONOVAN

The Cowgirl and the Showgirl

Adelaide Festival Centre Trust

CAMILLE O’SULLIVAN

Camille O’Sullivan – Changeling

Arts Centre Melbourne

DAVID CAMPBELL and JOHN BUCCHINO

David Campbell Sings John Bucchino

Luckiest Productions

KIM SMITH

Nova Noir

Adelaide Festival Centre Trust

DANCE AND PHYSICAL THEATRE

BEST BALLET OR DANCE WORK

FRAME OF MIND

Sydney Dance Company

MEETING

Antony Hamilton and Alisdair Macindoe

MOTION PICTURE

Lucy Guerin Inc

PRECIPICE

Rachel Arianne Ogle

BEST CHOREOGRAPHY IN A DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

ANTONY HAMILTON

MEETING

Antony Hamilton Projects, Arts House and Insite Arts

NATALIE WEIR

Natalie Weir’s The Red Shoes

Expressions Dance Company and Queensland Performing Arts Centre

RAFAEL BONACHELA

Frame of Mind

Sydney Dance Company

STEPHEN PAGE

Patyegarang

Bangarra Dance Theatre

BEST FEMALE DANCER IN A DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

CHLOE LEONG

William Forsythe’s Quintett

Sydney Dance Company

ELISE MAY

Natalie Weir’s The Red Shoes

Expressions Dance Company and Queensland Performing Arts Centre

JESSE SCALES

William Forsythe’s Quintett

Sydney Dance Company

MADELEINE EASTOE

Giselle

The Australian Ballet

BEST MALE DANCER IN A DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

ALISDAIR MACINDOE

Motion Picture

Lucy Guerin Inc

CASS MORTIMER EIPPER

William Forsythe’s Quintett

Sydney Dance Company

DAVID MACK

William Forsythe’s Quintett

Sydney Dance Company

JACK ZIESING

Natalie Weir’s The Red Shoes

Expressions Dance Company and Queensland Performing Arts Centre

BEST VISUAL AND PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

BEYOND THE CIRCA

Arts Centre Melbourne and Circa

DISLOCATE’S “IF THESE WALLS COULD TALK”

Marguerite Pepper Productions

THE PAPER ARCHITECT

Davy and Kristin McGuire and Perth International Arts Festival

TABAC ROUGE

Produced by Compagnie du Hanneton, presented by Sydney Festival

REGIONAL TOURING PRODUCTIONS

BEST REGIONAL TOURING PRODUCTION

FESTIVAL OF CIRCA

Circa

FOOD

Force Majeure and Belvoir

KELLY

Queensland Theatre Company

SONS & MOTHERS

Performing Lines and No Strings Attached Theatre of Disability

CHILDRENS PRESENTATIONS

BEST PRESENTATION FOR CHILDREN

CARNIVAL OF THE ANIMALS

Circa and Queensland Performing Arts Centre

HANS CHRISTIAN, YOU MUST BE AN ANGEL

Sydney Opera House and Arts Centre Melbourne

PETE THE SHEEP

Monkey Baa Theatre Company

THE RABBITS

Opera Australia and Barking Gecko Theatre Company, in association with West Australian Opera, co- commissioned by Perth International Arts Festival and Melbourne Festival

THEATRE

BEST DIRECTION OF A PLAY

ANDREW UPTON

Endgame

Sydney Theatre Company

CLARE WATSON

What Rhymes with Cars and Girls

Melbourne Theatre Company

KIP WILLIAMS

Suddenly Last Summer

Sydney Theatre Company

SARAH GOODES

Switzerland

Sydney Theatre Company

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY

HELEN THOMSON

After Dinner

Sydney Theatre Company

JULIE FORSYTH

Endgame

Melbourne Theatre Company

PAMELA RABE

Beckett Triptych – Footfalls

State Theatre Company of South Australia, in association with Adelaide Festival

SARAH PEIRSE

Endgame

Sydney Theatre Company

BEST FEMALE ACTOR IN A PLAY

JULIE FORSYTH

Night on Bald Mountain

Malthouse Theatre

PAMELA RABE

The Glass Menagerie

Belvoir

ROBYN NEVIN

Suddenly Last Summer

Sydney Theatre Company

SARAH PEIRSE

Switzerland

Sydney Theatre Company

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY

BRUCE SPENCE

Endgame

Sydney Theatre Company

GLENN HAZELDINE

After Dinner

Sydney Theatre Company

JOHN BELL

As You Like It

Bell Shakespeare

LASARUS RATUERE

Kill the Messenger

Belvoir

BEST MALE ACTOR IN A PLAY

HUGO WEAVING

Endgame

Sydney Theatre Company

HUNTER PAGE-LOCHARD

Brothers Wreck

Belvoir

PETER CARROLL

Oedipus Rex

Belvoir

STEVE RODGERS

Eight Gigabytes of Hardcore Porn

Griffin Theatre Company and Perth Theatre Company

BEST PLAY

CALPURNIA DESCENDING

Malthouse Theatre and Sydney Theatre Company

ENDGAME

Sydney Theatre Company

THE GLASS MENAGERIE

Belvoir

SUDDENLY LAST SUMMER

Sydney Theatre Company

MUSICALS

BEST CHOREOGRAPHY IN A MUSICAL

ANDREW HALLSWORTH

Anything Goes

Opera Australia and John Frost

KATE CHAMPION and MICHELLE LYNCH

Dirty Dancing – The Classic Love Story on Stage

John Frost

MICHAEL ASHCROFT and GEOFFREY GARRATT

Les Misérables

Cameron Mackintosh Australia

STEVEN HOGGETT

Once

John Frost, Barbara Broccoli, John N. Hart Jr., Patrick Milling Smith, Frederick Zollo

BEST DIRECTION OF A MUSICAL

DEAN BRYANT

Anything Goes

Opera Australia and John Frost

JOHN TIFFANY

Once

John Frost, Barbara Broccoli, John N. Hart Jr., Patrick Milling Smith, Frederick Zollo

LAURENCE CONNOR and JAMES POWELL

Les Misérables

Cameron Mackintosh Australia

STUART MAUNDER AM

Into the Woods

Victorian Opera

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

AMY LEHPAMER

Once

John Frost, Barbara Broccoli, John N. Hart Jr., Patrick Milling Smith, Frederick Zollo

CLAIRE LYON

Anything Goes

Opera Australia and John Frost

KERRIE ANNE GREENLAND

Les Misérables

Cameron Mackintosh Australia

LUCY MAUNDER

Into the Woods

Victorian Opera

BEST FEMALE ACTOR IN A MUSICAL

CAROLINE O’CONNOR

Anything Goes

Opera Australia and John Frost

HELEN DALLIMORE

Blood Brothers

Enda Markey Presents

MADELEINE JONES

Once

John Frost, Barbara Broccoli, John N. Hart Jr., Patrick Milling Smith, Frederick Zollo

PATRICE TIPOKI

Les Misérables

Cameron Mackintosh Australia

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

ALEX RATHGEBER

Anything Goes

Opera Australia and John Frost

BRENT HILL

Once

John Frost, Barbara Broccoli, John N. Hart Jr, Patrick Milling Smith, Frederick Zollo

CHRIS DURLING

Les Misérables

Cameron Mackintosh Australia

COLIN DEAN

Once

John Frost, Barbara Broccoli, John N. Hart Jr, Patrick Milling Smith, Frederick Zollo

EDDIE MULIAUMASEALI’I

Show Boat

The Production Company

TREVOR ASHLEY

Les Misérables

Cameron Mackintosh Australia

BEST MALE ACTOR IN A MUSICAL

HAYDEN TEE

Les Misérables

Cameron Mackintosh Australia

SIMON GLEESON

Les Misérables

Cameron Mackintosh Australia

TODD MCKENNEY

Anything Goes

Opera Australia and John Frost

TODD MCKENNEY

La Cage Aux Folles

The Production Company

BEST MUSICAL

DIRTY DANCING – THE CLASSIC LOVE STORY ON STAGE

John Frost, Karl Sydow, Martin McCullum and Joyce Entertainment

ANYTHING GOES

Opera Australia and John Frost


LES MISÉRABLES

Cameron Mackintosh

ONCE

John Frost, Barbara Broccoli, John N. Hart Jr., Patrick Milling Smith, Frederick Zollo

2015 HELPMANN AWARDS BESTOWED AWARD

BEST SPECIAL EVENT

PERTH INTERNATIONAL ARTS FESTIVAL IN ASSOCIATION WITH ROYAL DE LUXE

The Incredible and Phenomenal Journey of the Giants to the Streets of Perth

LIFETIME ACHEIVEMENT AWARDS

SUE NATTRASS AWARD™

ERIC ROBINSON

JC WILLIAMSON AWARD®

PAUL KELLY

To keep up with the latest news and reviews at Stage Whispers, click here to like us on Facebook, or follow us on Twitter.